Hva har skjedd?

Jeg klarte det!

Det er lett å bli avhengig av ting, og noen ganger er ikke alt like lett å slutte med. Nå var ikke denne avhengigheten min den farligste, men den var tidvis irriterende og gav meg ofte lite eller frustrasjon. Min første dag uten å sjekke nyheter er overstått, men hvor lenge jeg vil klare å holde på det er usikkert.

Joda, det er sikkert lurt å ha en ide om hva som skjer rundt omkring i verden, eller er det egentlig det?

Mesteparten av nyhetene går ut på at det er krig, død og elendighet og alle de andre triste og kjipe tingene i verden, og så valget da – som snart er. Jeg forstår at det påstås at det er viktig å holde seg oppdatert, men noen ganger lurer jeg på hvorfor det er så viktig? Veldig lite av det som foregår i det store globale bildet har lite med meg å gjøre.

Nå er ikke poenget å tulle meg inn i min egen lille boble og bli der for alltid, men jeg tror ikke alltid det er lurt å ha alle de negative inntrykkene fra hele verden rett i fleisen flere ganger om dagen. Jeg tror rett og slett ikke det er sunt for helsa. Så i går jobbet jeg blant annet med å bygge en trekasse hvor jeg skal lage poteter, vannet litt i hagen, strikket litt, plukket litt overmodne blåbær og puslet litt på et stort puslespill jeg holder på med. Jeg fokuserte på å gjøre ting jeg liker, jeg beveget meg og var ute i frisk luft.

Mon tro hvor mange dager jeg klarer før jeg går på smellen og ser innom ulike nettaviser flere ganger om dagen (ja, jeg ser på flere av de flere ganger om dagen – sikkert en medvirkende årsak til at jeg tenker det ikke er sunt)… Kryss fingrene for at jeg holder meg unna – og fortell meg om det er noe superviktig som skjer jeg burde få med meg?

Lurer du på hva annet jeg holder på med om dagen, kan du se her: hage, hus og håndarbeid!

Planlegger vevrommet

Jeg har et rom hvor den store veven min står. Fremdeles har det rommet ikke blitt brukt noe særlig, men det er også fordi det er vanskelig å få oversikt. Mesteparten er fremdeles i esker. Nå har jeg endelig kommet til det punkt hvor jeg har begynt å tenke på hvordan jeg vil ha det der, men det er noen utfordringer.

Med såpass mye ting i esker føles det umulig å ha oversikt. Hva trenger jeg egentlig av hyller og skap for å lagre og organisere det jeg har der? Vil det være enklest å lete etter de møblene jeg tror vil passe, eller vil jeg endelig få til å gjøre noe jeg har hatt lyst til en stund – å bygge mine egne spesialtilpassede møbler? Burde jeg finne ut av hva jeg har før jeg tenker for mye på hva slags møbler jeg trenger? Tross alt henger det til en viss grad sammen – hva jeg har av ting og hva jeg trenger av møbler.

Så hva har jeg egentlig? Vel, listen er nok ikke fullstendig, men noen av de første tingene som slår meg: garn i ulike varianter (ull, bomull, syntetisk, vevgarn, broderigarn), diverse stæsj (sakser, nåler, pinner og lignende), uferdige og ferdige prosjekter, bøker og oppskrifter og diverse vevutstyr (skytler og lignende).

En annen utfordring er at jeg vil gjerne kunne se alt så jeg får oversikt over alt mens det ligger i hyller og skap, men jeg vil også gjerne at det ligger litt beskyttet fra støv og sånt. Mange tanker en søndags morgen mens jeg drømmer meg bort.

Lurer du på hva annet jeg holder på med om dagen, kan du se her: hage, hus og håndarbeid!

Hanegal og frosne potetris

I dag våknet jeg tidlig. Halv seks på morgenen faktisk.

Vanligvis galer ikke hanen til naboen så tidlig, så jeg gjetter at noen enten glemte å lukke de inne i går kveld eller at de har en utbryterkonge. Uansett, så våknet jeg til hanegal halv seks på morgenen i dag. En skulle kanskje tro det ville gjort meg litt gretten for jeg misliker å bli brått vekket om morgenen. Å våkne til hanegal derimot, gjorde at jeg har startet dagen med et smil 🙂

At det i tillegg er sol, og ikke like kaldt som i går morges (hvor det hadde vært frost på potetåkeren i løpet av natten) – gjør sikkert også sitt. Noen ganger er det de små ting som gjelder i livet. Hanegal, sol, sette en deig til å bake horn, en kopp te med honning og litt strikking – her snakker vi en bra morgen!

Lurer du på hva annet jeg holder på med om dagen, kan du se her: hage, hus og håndarbeid!

Første skoledag er over

I går var første skoledag her i bygda – og sikkert mange andre steder i landet.

Nå går ikke jeg lenger på skolen, og min første skoledag på barneskolen er såpass lenge siden at jeg ikke husker noe av den. Husker du din første dag på barneskolen?

Det er lite jeg savner med skolen, men hadde jeg kunnet velge ville skolegangen min vært noe annerledes. For eksempel ville jeg satt pris på å kunne fordype meg i ting jeg syns var interessante, ikke hele tiden måtte tilpasse tempoet til andre rundt – og temaer til hva staten hadde bestemt at var viktig å lære. Noen ting ville jeg kanskje hoppet glatt over, mens andre ting igjen ville jeg lagt til – rett og slett byttet ut enkelte ting er vel en annen måte å si det på.

Så vidt jeg har forstått er dagens skole tilpasset elevene på en annen måte enn når jeg var liten, men det er fremdeles mye som kanskje burde endres. Dessuten, barn er ulike, så det å sette 25-30 barn i en klasse og forvente at alt skal gå bra… Misforstå meg rett, det er bra å være optimist, men litt realisme kunne kanskje også vært på sin plass…

Læring og sosialisering er viktig. Så får vi håpe at alle som hadde sin første skoledag i går (eller en annen dag – hva vet jeg), får gode venner, gode lærere, får stille spørsmål og får veiledning til å utvikle seg til å bli en god person med mye kunnskap, integritet og lærer å ta valg som gjør at personen får et godt liv de er fornøyd med.

Bare noen skoletanker fra meg en tirsdag morgen.

Lurer du på hva annet jeg holder på med om dagen, kan du se her: hage, hus og håndarbeid!

Hvite Petter Edderkopp

Mye av hagen min er blitt spist – en del av rådyr, men kålplantene er spist av de som liker kålplanter…for det ser så stusselig ut at det er nesten litt trist. Til neste år er jeg nødt til å skaffe meg duk til å ha over så jeg får smake på noen av mine egne kålplanter.

Løvemunnene derimot, ser ut til å greie seg bra. De kommer i varierende farger, og noen har innimellom edderkopper tuslende rundt. For eksempel den ene rosa løvemunnen hvor den hvite edderkoppen var veldig tydelig. Det finnes mange ulike edderkopper og jeg er ikke særlig glad i noen av dem. Jeg tipper edderkoppene har en viktig oppgave i naturen – de fleste dyr, insekter og planter har det (bortsett fra en spesifikk snegle for eksempel). At jeg kan sitte stille og ta et bilde av noe som trer så tydelig frem, men likevel kan være vanskelig å fange på kamera (jeg er tross alt ikke fotograf) er en av naturens mange under.

Lurer du på hva annet jeg holder på med om dagen, kan du se her: hage, hus og håndarbeid!

Tomatavlingen blir stadig mindre

Her om dagen ble tomatavlingen min halvvert – fra et allerede veldig lite utgangspunkt.

Jeg har skrevet om det her: hage, hus og håndarbeid!

Så tror du ikke at den nå er blitt enda mindre? Nesten så jeg føler meg motarbeidet. Hva skal jeg gjøre med en liten, umoden grønn tomat lissom? Den hadde nemlig falt av og lå på bakken når jeg sjekket grønnsakshagen. Hvorfor den var falt av aner jeg ikke, men jeg tror heller ikke det spiller den største rollen. Poenget var at fra først å ha en potensiell avling på seks tomater, ble den først halvvert til tre, og nå er det bare to igjen. Om de faktisk får bli til modne røde tomater vet jeg jo heller ikke, men hva skal jeg gjøre med to røde tomater? Det blir ikke nok til å lage tomatsaus til å ha på pizzaen.

Stille morgen

Søndag morgen. Det er stille, jeg er tankefull. Lurer på hva dagen vil bringe. Håndarbeidet er som vanlig min trofaste følgesvenn.

Vil du vite mer om håndarbeidet mitt (og hagen), sjekk ut hva jeg driver med her: hage, hus og håndarbeid!

Blir det hagearbeid i dag? Vel, det kommer ann på været. Kommer jeg til å lese nyheter i dag? Helt sikkert, men en liten del av meg vil sikkert angre litt på det også fordi det er så mye negativt i verden. At det er valg her i år er vel kanskje ikke så negativt, men det er mange som lar seg lure av politikerne (les: tror på det politikerne lover) og så blir frustrert over at ikke alt skjer sånn de ser for seg. Om vi burde bytte ut nåværende regjering eller fortsette i samme stil er det mange meninger om. En ting er sikkert, ikke alle vil bli fornøyde uansett hva utfallet blir.

Allerede første august!?

Ja, det er grått og litt vått ute i dag. Varmen er heller ikke helt tilstede. Når jeg i tillegg innså at det allerede er første august i dag – yikes? Hvor ble det av tiden og sommeren?

Selv om jeg regner med at det vil komme mer sommervarme, var det likevel litt overraskende å innse at vi faktisk nå har kommet til august måned allerede. Hvor ble det av tiden? Jeg har fremdeles masse jeg tenkte jeg skulle gjøre i løpet av sommeren – og nå begynner jeg å ha mine tvil om jeg vil rekke alt jeg ønsker. Eller, jeg vet at jeg ikke vil ha tid til å få gjort alt fordi energien begrenser meg, men jeg trodde jeg ville kommet lenger.

På den annen side – når en har mye en ønsker å gjøre og legger planer for en ønsket situasjon uten å helt ta alle realiteter med i planen blir det gjerne sånn. Det er viktig å være optimist, men det er lurt å blande inn litt realisme også. Så det er vel derfor jeg ønsker og planlegger å få gjort masse, men også innser at jeg ikke vil rekke over alt. Noe som betyr at jeg må prioritere – noe jeg ikke alltid er best på. En ting er sikkert: jeg har ikke mulighet til å kjede meg, og jeg har ingen mulighet til å ha nok energi til alt. Målet får dermed bli å få gjort som best jeg kan.