Farvel til 2025

Året som har gått, 2025, har brakt med seg både nedturer og oppturer. Med andre ord: ett helt vanlig år sånn sett. Jeg tror det er sunt, at det går litt opp og ned. Selvfølgelig hender det at det går litt for mye opp og ned og en skal være litt forsiktige med noen nedturer, men som det sies: “bak skyene er himmelen alltid blå”.

Noen ganger føles det som om livet klasker deg durabelig i trynet for få deg ned på jorda – selv om en ikke føler en fortjener det, eller har behov for det. Andre ganger kommer gode ting som perler på en snor – noe som er helt fantastisk (men jeg klarer da ofte ikke la være å lure på når oppturen er over).

Ved årets slutt gjør jeg ofte et forsøk på tenke gjennom året som er gått. Hva har jeg gjort? Hva har jeg ikke gjort? Hva burde jeg gjort og hva skulle jeg ønske at jeg ikke hadde gjort. Ett år er både langt og kort på en gang, og jeg kan slite med å huske hva jeg gjorde i går så dette er ganske så utfordrende for min del. Jeg vet jeg har gjort mye håndarbeid, gått turer, jobbet i hagen, sittet på flere markeder for å selge håndarbeid, designet en strikkelue og sikkert masse mer, men dagene flyter i hverandre uten at jeg helt innser det.

Tenkt mange tanker har jeg gjort; om hva jeg ønsker ut av livet blant annet. Her mangler jeg fremdeles litt svar for å si det pent.

Uansett, 2025 har vært en virvelvind av mange ting å gjøre, og aldri helt nok kunnskap eller tid. Det har vært et stort sett bra år, med noen problemer. Heldigvis er problemer til for å løses – jeg har bare ikke klart å løse alle enda… Forhåpentligvis vil jeg få det til etterhvert.

Farvel til 2025. Jeg håper jeg lærte nok, og at jeg bli inspirert til å fortsette med de riktige tingene til neste år. Jeg håper også at universet kan klaske meg litt mindre i ansiktet til neste år og heller lede meg skånsomt på riktig vei. Takk for året, og velkommen til det neste!

Årets siste fullføring

Jeg rakk det! Nei, jeg har ikke festet trådene på den lille røde løperen enda, men det skjer i løpet av dagen. Dermed rakk jeg å fullføre årets siste prosjekt! Den er akkurat litt mindre enn den andre, men såpass lite at det er enkelt å jevne ut når jeg stryker den.

Prosjektet jeg ikke ble ferdig med er restegarnsteppet. Der har jeg fremdeles en centimeter eller to igjen, eller resten av nøstet jeg jobber med… Kommer selvfølgelig til å prøve det på senga igjen før jeg avslutter, men ikke mye jobb igjen i alle fall.

Så hva jeg skal fortsette med av håndarbeid er ennå usikkert, men jeg har diverse garn å bruke så satser på at jeg finner ut av det.

Årets håndarbeid i 2025

Ble sittende og fundere på hvor mye håndarbeid jeg egentlig har gjort i løpet av året – for jeg gjør noe tilnærmet hver dag. Noen dager blir det mer og andre dager blir det mindre.

Så jeg lagde en liste, og jeg syns jeg har vært ganske så variert. Noe jeg tydeligvis ikke har skrevet opp er at jeg broderte minst en liten ting (eller var det to? jeg husker ærlig talt ikke). Totalt har jeg heklet og strikket til sammen 68 ting. Noen ting har jeg lagd flere av (6 par sokker, 16 heklede hjerter, 12 kluter, flere gardinbånd og mer), og andre ting har jeg bare lagd en av (genser, leggvarmere, lue og pulsvarmere). At jeg kun har strikket et par pulsvarmere i år føles litt utrolig, men jeg har heldigvis fått solgt noen av tingene jeg har lagd i år. I tillegg har jeg solgt noen ting jeg har lagd tidligere.

Av salg av håndarbeid har jeg solgt 5 par med pulsvarmere, 1 heklet løper, 6 heklede hjerter og 1 par votter. Ja, jeg skulle selvfølgelig ønske jeg hadde fått solgt mer, men litt er bedre enn ingenting! Ingen fare; jeg har masse til salgs!

 

Votter. 28. desember 2024 – 10. mars 2025 – siden mesteparten av tiden var i 2025 teller de med. Sterk fra Du Store Alpakka; rød (828) og lyseblå (848).

Gardinkapper. 5. januar – 6. februar. Solberg 12/4. Måtte rekke opp første utgave og lage ny da første ble for smal. To stykker.

Sokker. 26. januar – 7. februar. Rød/sort raggsokkgarn.

Teppe. 9. februar – 22. februar. Heklet. Sheepjes Chunky Monkey.

Sokker. 10. februar – 15. februar. Vikinggarn sportsragg; lilla (578).

Sokker. 17. februar – 21. februar. Vikinggarn sportsragg; flerfarget grå/rød (560).

Løper med hjerter. 23. februar – 5. mars. Heklet. Hvitt bomullsgarn.

Genser (stripete). 12. mars – 29. mars. Smart; rød (4065) og grå (1042).

Sokker (stripete). 29. mars – 8. april. Sandnes garn: Perfekt; blå (6063) og beige (2650).

Hjerter. 2. april – 12. april. Heklet. 16 stykker i gult garn.

Kluter. 18. april – 20. april og 26. april – 30. april. 5 stykker. Mandarin Petit; blå (5844).

Kluter. 20. april – 27. april. 5 stykker. Mandarin Petit; blå mint (7720).

Gardinkapper. 1. mai – 10. mai og 12. mai – 21. mai. 4 stykker. Solberg 12/4. Dette var gjenbruk av garnet fra de gardinkappene jeg startet året med å lage da de bare var et stort stykke og jeg ville ha gardiner jeg kunne dra til side.

Sjal – som ble rekket opp fordi jeg ikke fikk det som jeg ønsket. 23. mai – en eller annen gang i juni…

Pulsvarmere. 8. juni – 14. juni. Drops BabyAlpaca Silk; sort (8903).

Klut. 16. juni – 17. juni. Mandarin Classic.

Klut. 17. juni – 18. juni. Johs Sejlgarn.

Lue. 22. juni – 27. juni. Sterk; flerfarget (897).

Sjal. 27. juni – 5. juli. Heklet. Sandnes Mini Alpakka.

Sokker. 6. juli – 21. juli. Sisu; sortmelert (1088).

Handlenett. 18. juli – 27. juli. Heklet. Raumagarn Petunia; bondeblå (300).

Handlenett. 27. juli – 2. august. Heklet. Raumagarn Petunia; gråblå (254).

Gardinbånd. 2. august – 3. august. Heklet.

Sokker. 6. august – 17. august.

Sokker. 18. august – 26. august. Alpakka Forte; currygul (702).

Juleløper med klokker. 26. august – 2. september. Heklet. Idéna Maxi ubleket (088).

Juleløper med klokker. 2. september – 13. september. Heklet.

Cardigan. Kun stolper og halskant – resten har vært ferdigstrikket i omtrent tre år…

Leggvarmere. 24. september – 2. oktober.

Votter. 4. oktober – 19. oktober. Sterk; rød (828) og mørk blå (827). SOLGT

Gardinbånd. 22. oktober – 25. oktober. Heklet. 4 stykker.

Løper med stjerne. 26. oktober – 2. november. Heklet. Idéna Maxi; ubleket (088).

Løper med sengeteppemønster. 12. november – 21. november. Heklet. Idéna Maxi; ubleket (088). SOLGT

Votter. 21. november – 27. november og 9. desember – 10 desember. Sterk; lys blå (848) og mørk blå (827).

Restegarnsteppe. 27. november – ?

Løper med sengeteppemønster. 4. desember – 9. desember. Heklet.

Løper med mønster. 13. desember – 19. desember og 26. desember – ? Heklet. 2 stykker.

Fem av tolv og nesten tre

Gårsdagens håndarbeid var både hekling og strikking. Det burde ikke komme som en overraskelse. Hekling på den lille røde løperen var såpass at jeg nesten ble ferdig med det tredje mønsteret. Enn så lenge ser det ut til at jeg har mer garn enn forventet igjen, men kanten tar litt garn så kanskje det ikke er så ille. Sidene er mye jevnere på denne utgaven, så jeg er (enn så lenge) fornøyd med at jeg rakk opp mesteparten og startet på nytt. Krysser fingrene for at garnet passer ut!

På restegarnsteppet fikk jeg også strikket noen centimeter. Nærmere bestemt fem av de tolv til jeg trenger. Om jeg vil trenge enda mer vet jeg ikke enda, men når jeg målte på senga var det resultatet og så får vi se når jeg kommer dit. Artig å tenke på egentlig, når jeg har strikket gensere har jeg ikke strikket hverken prøvelapp eller målt – og nå som jeg strikker et restegarnsteppe som skal ligge i senga – det er da jeg måler for å være sikker på at det passer… Jaja, kan ikke alltid være logisk? 😇

Sengetest og den lille røde

Sengetesten for restegarnsteppet har skjedd. Resultatet er at jeg må strikke rundt 12 cm til. Jeg håper det da blir passende. Målet var at den skulle dyttes nedi nederst for å minske at den flyttet seg rundt når jeg snurrer i senga, og at den rakk til under rumpa. Jeg er veldig spent på om det vil fungere slik jeg ønsker og tenker. Uansett, jeg nærmer meg tiden for å teste det ut. Jeg har begynt på nok en farge, men innser at garnet ikke er favoritt å strikke med. Det nyeste jeg strikker med var det faktisk med magebånd til og garnet er Triplex kamgarn – og med tanke på hvordan det ser ut, er det et gammelt garn. Alderen gjør ingenting, men det deler seg lett når jeg strikker så jeg må sitte og følge med på maskene – noe jeg vanligvis ikke trenger når jeg bare strikker rett.

Den lille røde løperen har også fått god fremgang (igjen…). Jeg rakk opp mesteparten for å få det bedre, og jeg innser at gårsdagens hekling var mer enn jeg forventet. Faktisk er jeg allerede tilbake til to tredeler, så det ser lyst ut for at jeg vil klare å få den ferdig i år.

Gjenbruk av start

Den ene røde lille løperen jeg ikke ble helt fornøyd med, har fått en ny start. Eller i alle fall en nesten ny start. Jeg endte med å rekke opp mesteparten. Bare nesten halvparten av det første mønsteret fikk bli igjen. Gjenbruk er fint, så jeg gjenbruker den første lille biten i alle fall. Så får jeg prøve å hekle litt løsere så den bli jevnere, men ikke så løst at jeg ikke har nok garn. Det blir en balansegang som vil være utfordrende, men jeg får bare krysse fingrene og håpe at det blir bra til slutt.

Jeg strikket litt på resteteppet også i går, men fortsatte med samme farge som dagen før. Nå er det faktisk så langt at jeg vil prøve det på senga der jeg tenker å ha det for å se om det har en lengde jeg kan si meg fornøyd med.

Neste farge

Kun ett fargeskift i løpet av gårsdagens strikking. Sånn blir det med julestrikking tydeligvis, ikke like mye strikking til enhver tid. Noe av grunnen var fordi det var fint vær så jeg gikk over en times tur – det føltes digg med frisk luft.

Nåværende lengde på restegarnsteppet er på hele 90 cm, så jeg nærmer meg en slutt. Målet er, som tidligere nevnt, 100 cm. Restene blir større og større, så det blir stadig færre tråder å feste. Har begynt å lure på om jeg blir ferdig i år.

Reperasjon i jula

Når det blir hull på hjemmestrikkede sokker, er det kjekt å fremdeles ha litt igjen av garnet de ble strikket av. Det er nemlig ikke rester som har gått i restegarnsteppet. Sokkene er nå reparert; to par måtte jeg fikse denne gangen. Begge parene har jeg fikset flere ganger før. Hvor mange flere ganger jeg fikser de, vet jeg ikke. Mulig jeg etterhvert må klippe av føttene og strikke nye.

Restegarnsteppet fikk dermed ikke mest jobb, bare en ny rest. Det tar stadig mer tid for i tillegg til at det er bredt, tar det ekstra tid fordi det er så mye jeg må snu rundt på. En ting er sikkert, jeg vil ha nok rester og jeg nærmer meg faktisk en slutt etterhvert.

85 cm

Det begynner å merkes at restegarnsteppet blir lenger. Hele 85 cm (omtrentlig) faktisk – la det på gulvet for å måle denne gangen.

Gårsdagens rest tok mesteparten av dagens strikking, så det ble lite fargeskifting. Sitter fremdeles og funderer på om jeg skal telle antall ulike garn når jeg blir ferdig med teppet…

Et mindre tall

Jeg fortsetter strikkingen på restegarnsteppet. Gårsdagens tall ble fire ferdige rester, og jeg startet på den femte. Nåværende nøste er et større nøste, så det vil ta lenger tid – og ta opp mer plass på teppet.

Nettet jeg har alt sammen i, er mørkt og jeg drar ikke alt ut hver gang jeg skal ha en ny rest. Dermed er jeg ikke helt sikker på størrelsen av det som er igjen, men jeg prøver å få tak i de minste restene først. Riktignok tror jeg de helt minste restene nå er brukt opp, noe som også gjør at det blir færre tråder å feste. Trådene fester jeg litt etter litt – og jeg bryr meg ikke om hvilken side de festes på. Begge sidene på dette restegarnsteppet er både for- og bakside, for sånn blir det når restene kommer i alle mulige lengder på et resteteppe.