Det var supervarmt og herlig (om enn litt lite regn) en god stund. Nå føles det mer som om høsten er på vei – betyr det at det allerede er slutt på sommeren for i år? Sannsynligvis ikke. Midten og slutten av august pleier å ha en liten oppsving og føles som sommer igjen; du vet, akkurat rundt og etter skolestart? Mulig at hjernen min lurer meg, men det er det jeg innbiller meg i alle fall.
Tenk, i dag er siste dag i juli – i morgen er det august. Jeg har bodd i mitt nye (gamle) hus i ett år og en måned nå – og jeg trives, men det er mye å gjøre.
Den siste måneden har jeg tilbrakt mye tid ute for det er mye å gjøre, men jeg har også tatt mye pauser – hovedsakelig ved å jobbe med et stort puslespill og å holde på med håndarbeid. Energien til å gjøre alt jeg ønsker er dessverre ikke tilstede, men det er viktig å ikke bli sittende så da får heller ting ta litt lenger tid og jeg får heller ikke gjort alt jeg gjerne skulle ønske jeg fikk gjort. Sånn er livet noen ganger – det går ikke helt som en ønsker, og da får en heller tilpasse seg som best som mulig.
Nyheter har jeg ikke lest mest inngående i det siste; men kanskje jeg burde starte å følge litt mer med igjen? Er det egentlig noe poeng? Jeg kan tross alt ikke påvirke de store tingene i verden. På den annen side, det betyr ikke at jeg ikke kan gjøre noe. Å følge noe med på norsk politikk for å finne ut av hva jeg skal stemme i valget til høste for eksempel – sikkert en god ide. Jeg ser jo at valgkampen har startet med tanke på hvor mange “nye” og “gode” ideer politikerne driver å klemmer ut av seg nå om dagen. Alle vil så mye og lover å gjøre så mye. For opposisjonen forstår jeg at de lover å gjøre mye om de kommer til makten – de har tross alt ikke makten for øyeblikket. At de som styrer nå lover at de skal gjøre mye etter valget er litt vanskeligere å svelge – for hvorfor må de vente til etter valget med å gjøre ting? De har jo allerede makten nå… Forstå det den som kan.
Når det tordner, lyner og regner, er det ikke fristende å være ute. Dermed blir det innejobbing – i alle fall til en viss grad.
For meg betyr innejobbing at det inkluderer håndarbeid. Så jeg fikk masse fremgang på nettet i går. Jeg er kommet godt opp på hullmønsteret, og ganske så langt på andre nøste. Garnet har tidvis en tendens til å dele seg litt, men så lenge jeg passer på går det greit. Hullmønsteret er dessuten det som går raskest å hekle.
Telling og hekling er en interessant kombinasjon. Om en aldri har heklet før, tenker en kanskje at det er enkelt å telle og få ting riktig. Jeg har heklet enkle ting i mange år, men telling er fremdeles utfordrende – i heklingen altså. Telling er enkelt når det kommer til strikking for eksempel, men telling i hekling er annerledes.
Så jeg har innsett at jeg må notere ned mye mer (les: mesteparten) når jeg hekler for å klare å få det riktig. Selv da kan det tidvis være utfordrende. Mulig det er bare meg, men sånn er det. Likevel, jeg koser meg mens jeg hekler. Denne gangen har jeg jo startet på nok et nett (mitt andre), og den nye bunnen er ferdig. Nå har jeg startet på det som vil bli starten på kantene oppover og de vil nok ta litt tid så jeg har mye å kose meg med.
Jeg har nå plukket all ripsen. Den ene busken hadde ikke noen bær på seg og den sliter. Den andre busken jeg har, hadde noe rips selv om den busken også sliter. Hvorfor rips-buskene mine sliter aner jeg ikke, men jeg tror jeg må ha noen nye busker.
Tross alt vil ikke nesten en halv nugattiboks med rips vare til noe som helst. Det er alt for lite både til safting og sylting. Det var faktisk mer rips i fjor. Jeg trodde det ville bli noe mer i år, men nå har jeg rips jeg kan bruke som snacks et par dager – det er ikke nok til noe annet.
Kanskje jeg er mer heldig med ripsen til neste år igjen? Det er lov å håpe!
Som vanlig når jeg blir ferdig med ett håndarbeid, begynner jeg nesten umiddelbart på neste. Vanlig for meg i alle fall.
For meg var det nytt å hekle et nett for det hadde jeg ikke gjort før, men jeg må si at jeg er veldig fornøyd med resultatet. Det ble passe stort, og hankene ble ikke for lange. Du kan fint bære det i hånden, men det passer også bra å henge over skuldra. Må innrømme at jeg ikke har testet å putte det fullt av ting, men så ble jeg ferdig med det i går kveld så det er kanskje ikke så rart. Jeg måtte starte på det fjerde nøstet av Rauma garn Petunia, men det var bare for den ene siste lille detaljen (så det er nesten så det irriterer meg litt – å måtte starte på et nytt nøste for en så liten trådstump). Fargen jeg brukte var nummer 300 og heter bondeblå. Målene endte på 39 cm bredt og 28 cm høyt.
Når jeg var ferdig med det bondeblå nettet var jeg litt i stuss på hva jeg skulle velge som neste prosjekt, men siden jeg koste meg så mye med å lage det første nettet blir det et nett til. Samme garn, samme mønster, men annen farge. Denne gangen blir fargen 254 og heter gråblå. Den nye begynnelsen er bare helt i startgropa, men jeg har allerede en ide om en liten endring i mønsteret – vi får se når jeg kommer så langt.
Løvemunn er en nydelig blomst som kommer i mange farger. For flere år siden kjøpte jeg en lilla en som jeg siden sparte frø fra. De frøene er ikke fargeekte, så resultatet når jeg sår løvemunn nå er varierende: lilla, dyp lilla, rosa, rosa med litt gult, og orange med litt gult.
Plantene har, så langt jeg har sett, frem til nå holdt seg til en farge per plante. Det er alltid artig å se hvilke farge de kommer med. Det nye nå er en plante som tydeligvis ikke helt har fått med seg at de vanligvis holder seg til en farge når de først har startet.
Når den startet å blomstre hadde den orange blomster med litt gult i midten. De blomstene er nesten avblomstret, og jeg ser at de nye blomstene er rosa. Hvorfor akkurat den planten er så fargeforvirret aner jeg ikke, men jeg tror det er første gang jeg ser en så stor endring i en og samme plante.
En skulle tro at jeg ville klart å få festet alle trådene i går, men akk nei. På den lyse siden så fikk jeg festet trådene på sokkene jeg strikket ferdig for flere dager siden (så nå er de faktisk helt ferdig – ikke bare nesten).
Dessuten fikk jeg festet mange av trådene på nettet jeg jobber med. Mangler bare fire stykker å feste, så det burde ikke ta mest tid.
Grunnen til at jeg ikke rakk så mye er fordi jeg hadde besøk. Besøket hadde med seg nyheten. Nyheten er at selv om jeg solgte ut de søte kattene når jeg satt på marked, er jeg nå ikke lenger utsolgt. Min søster hadde flere katter til salgs og overlevering til meg har nå funnet sted. Så nå er det katter til salgs igjen – bare kr 100,- per stykk!
Noen ganger lurer jeg litt på meg selv. Denne gangen er det fordi jeg sorterer jord. Det høres kanskje pussig ut, men det er en grunn til at jeg gjør det.
Under låven var det mye forskjellig som lå, og det trengs en opprydning. En ting er sikkert, det er ikke lurt å lagre diverse planker på bakken som er full av fuktig jord – de vil råtne. I utgangspunktet ville det ikke være noe problem å lagre planker og diverse under låven fordi grunnen er fjell. Siden det ikke har blitt gjort noe der på lenge, så har det samlet seg jord. Mye jord. Jord som jeg nå vil fjerne så jeg kan bruke det som lagring igjen.
Høres ikke ut som noe problem, men det er så mye diverse søppel miksen sammen med jorden at det tar tid fordi jeg vil ikke ha all søppelet andre steder på eiendommen heller. Så nå sorterer jeg ut rustent jern, diverse søppel, isoporkuler inn i evigheten, småbiter av knust glass og så fant jeg til og med et brilleglass. Kun ett brilleglass, hvor innfatningen og det andre glasset er, aner jeg ikke (kanskje det dukker opp etterhvert?)…
Begrenset med hekling i går, men jeg fikk ferdig den andre hanken på nettet. Veldig fornøyd med hvordan det blir, men er ikke helt ferdig enda.
Størrelsen og formen er bra, men jeg har en tanke om at den øverste linningen kanskje burde vært noe mindre. Ikke smalere, men med et par mindre masker for å ha en litt bedre struktur. På den annen side, det er fremdeles noen små detaljer igjen så kanskje det vil endre tanken min. Garnet er veldig mykt, så det er ikke mest struktur i nettet sånn sett, men det vil også gjør at det både vil henge behagelig på skuldra og kan dyttes fullt. Før det kan tas i bruk må det uansett gjøres helt ferdig – noe som inkluderer å feste alle trådene.
Gårsdagens hekling ble smal. Bokstavelig talt. En hank trenger ikke å være veldig bred, men jeg var en stund usikker på om den kanskje ble for smal. Nå som jeg er ferdig med den første hanken tenker jeg at bredden passet godt til resten av nettet.
Foreløpig har jeg ikke festet en eneste tråd (ja, jeg vet jeg burde bli bedre på å gjøre det underveis), men jeg har mesteparten av et nett og en hank. Egentlig skulle hanken vært noe lenger, men jeg stoppet der jeg følte det passet med lengen etter min mening.