Okei, så startet jeg et nytt prosjekt uten å være ferdig med de to andre jeg holder på meg. Det var utfordringer med begge prosjektene jeg holdt på med, så jeg startet noe som skulle være enkelt (og har nå innsett at det også vil ha en utfordring…).
Firkanten jeg har heklet, skulle få en kant rundt. Jeg pleier ikke å hekle kant rundt, og nå skjønner jeg hvorfor. De to første radene gikk greit, og så kom forklaringen på runde tre – og jeg sliter med å forstå noe av forklaringen. Delen av forklaringen jeg sliter med er der det står “12 lm, hopp over 3 st, 20 st i bakerste m-b.” Jeg lurer veldig på hvor den bakerste m-b (som jeg antar er maske-bue?) er? Det er ikke noe foran og bak her – alt er på samme “nivå”, så der er den utfordringen.
Skjerfet i bakgrunnen på bildet er neste utfordring. Det vil absolutt ikke være nok garn til et skjerf – nå har jeg strikket halvparten av garnet og skjerfet er 20 cm bredt og bare 39 cm langt. Noe som vil bety at det vil bli omtrent 78 cm når det er ferdig og det er alt for kort. Så jeg må finne på noe annet der. Pannebånd er blitt foreslått, og jeg liker ideen. Så utfordringen der blir å finne ut hvordan jeg vil det skal se ut.
Den nyeste utfordringen jeg har laget meg, er den nye starten. Et pannebånd med fletter. Jeg ville ha noe forholdsvis enkelt, men også noe hvor jeg kunne enkelt sy sammen endene uten å få en hard oppleggskant. Så jeg tenkte at om jeg har fri masker i starten så jeg kan sy de sammen med slutten med maskesting ville det være smart. Det er smart, men jeg burde brukt en kort bit med restegarn for jeg må jo rekke opp restegarnet. Siden jeg har brukt opp restegarnet mitt på restegarnsteppet, fant jeg noe annet som ikke var helt restegarn så jeg er ikke villig til å klippe tråden for vil jo ikke lage flere smårester. Utfordringen her vil dermed bli å plukke opp starten så jeg kan sette de faktiske startmaskene på en maskewire, men å rekke opp fra oppleggskanten? Det vil absolutt bli en utfordring (tips mottas med takk!).



Når du ser øverst på maskene du hekler så er det to tråder ved siden av hverandre, det gjelder alle typer masker. Det du da skal gjøre er å stikke kroken mellom de to trådene å på den måten bare hekle gjennom den ene, altså det blir den tråden som ligger lengst “fra” deg,den bakerste tråden altså. Håper dette ble forståelig.<3
Aha, det gir mening – nå skjønner jeg! TUSEN TAKK!! Da kan jeg fortsette og faktisk bli ferdig 🤩
Her du noe å henge fingrene i ja.
Den kanten der skjønte jeg ikke helt. Masse staver rundt? Rart. Man bruker vel ofte picot kant. Jeg hadde gått for det!
Jeg er ikke så glad i picot kant, så var derfor jeg tenkte jeg kunne prøve denne siden den var annerledes… Totalt er det 6 omganger for å lage kanten rundt. De to første var greie, og så kom den tredje… 😅