Hva gjør jeg feil med syltetøyet?

Her om dagen kokte jeg endelig blåbærsyltetøy av noen av blåbærene jeg plukket i høst (ja, det har tatt sin tid…). Riktignok ble det ikke pannekaker, men blåbærsyltetøyet passet også godt på nybakte horn.

Syltetøyet ble skikkelig godt, kanskje litt mer rennende enn jeg håpet (til tross for at jeg kokte det ti minutter lenger enn jeg tenkte). Av 1,2 kg blåbær og rundt 420 gram sukker ble det fire små glass. Kunne kanskje sagt mye jobb for lite syltetøy, og selv om det kanskje er riktig, er det absolutt verdt det. Smaken av hjemmelagd syltetøy er alltid bedre enn kjøpesyltetøy i min mening.

Feilen jeg lurer på er dette: av de fire glassene med syltetøy, var det bare to som ble forseglet. Alle lokkene er sånne som er “lett å åpne” – du vet ikke – ikke helt faste hele veien sånn som gamle lokk – forstår du hva jeg mener?

Jeg passet på at kantene var helt rene før jeg satte på lokkene, men likevel ble bare halvparten forseglet. Forseglingen er ganske viktig fordi det øker holdbarheten betraktelig. De glassene som ikke forsegles setter jeg i kjøleskapet for å hjelpe på holdbarheten, men jeg vil likevel spise de i rimelig tid – ikke la de stå kjølig i flere måneder før jeg spiser de som jeg enkelt kan gjøre med de andre som faktisk er forseglet.

Har du noen tips eller gode forklaringer? Kan det være at jeg ikke har klart å gjøre kantene helt rene likevel? Eller er det at lokkene begynner å bli dårlige? Glassene virker i alle fall helt greie, så jeg vil tro at det ikke er de som har problemer.

Uansett, jeg er ikke lei for at jeg spiser hjemmelagd syltetøy for det var skikkelig godt – så sånn sett kommer det ikke til å vare lengst uansett 😂

2 kommentarer

    1. Kan du ha fylt dem for mye?
      Det må være et visst volum med luft på toppen av syltetøyet, ellers blir ikke suget sterkt nok når luften avkjøles og krymper (veldig uvitenskapelig forklaring).
      Jeg ville stoppet der glasset smalner.

      I tillegg må syltetøyet være så varmt som mulig. Jo større temperaturforskjell, jo bedre forsegling.

      Lykke til!

      1. Pleier å fylle glassene ganske likt, så tror ikke det er det som er problemet. Liker veldig godt din uvitenskapelige forklaring for den var veldig vitenskapelig forståelig!! 🥰 Neste gang skal jeg uansett stoppe der glassene smalner bare for sikkerhetsskyld.
        Temperaturforsjell – der kan det kanskje være noe; i alle fall denne gangen for det var de to siste som ikke ble forseglet – og dermed var ikke de boblende varme…Kanskje et triks er å fremdeles ha platen på mens jeg fyller glassene? Hm, det må også testes ut.
        Når jeg tenker over det – kan det sikkert ha med type bær å gjøre også? For på tyttebærene ble det siste halvfulle glasset også forseglet og et av de tidligste ble ikke forseglet…
        Skal ikke være så enkelt det her, men derfor er det godt å kunne stille spørsmål så kanskje jeg lærer og får større forseglingsprosent 🥰

    Legg igjen en kommentar

    Obligatoriske felt er merket med *

    Takk for at du engasjerer deg i denne bloggen.
    Unngå personangrep og sjikane og prøv å holde en hyggelig tone selv om du skulle være uenig med noen.
    Husk at du er juridisk ansvarlig for alt du skriver på nett.

Siste innlegg